Kombucha

Kombucha je populární kvašený nápoj, známý svou distinctivní chutí. Lze ho snadno získat, buď online nebo v obchodech nabízejících zdravé potraviny. Tento nápoj se skládá z kombinace řas, bakterií a kvasinek. K jeho výrobě doma potřebujete čaj, cukr a SCOBY, což je zkratka pro symbiotickou kulturu bakterií a kvasinek. Tento SCOBY má konzistenci podobnou gumě a je zásadní pro kvašení, během kterého se cukry transformují na alkohol nebo kyselinu octovou.

Název kombucha se liší podle geografické oblasti, jak uvádí Wikipedia:

- V Rusku je tento nápoj známý jako čajová houba.
- V Číně se mu říká houba červeného čaje.
- V Japonsku se kombucha nazývá houba černého čaje.

Původ kombuchy je zahalen různými příběhy a mýty. Podle jedné legendy kombucha vznikla, když korejský lékař Kombu uzdravil japonského císaře od bolestí žaludku pomocí tajemného nápoje, a od té doby se nápoj jmenuje „čaj z Kombu“. Jiná legenda tvrdí, že název pochází z japonského výrazu pro jedlé mořské řasy (Kombu) a čaj (Cha), což dohromady znamená „čaj z řas“. Existují také spekulace, že nápoj pochází z doby starověké Číny, kde byl považován za elixír dlouhověkosti. Přestože existují debaty o jeho moderním objevu kvůli potřebě cukru, kombucha se dá vyrábět i z cukrové třtiny nebo jiných sladkých rostlinných šťáv, které jsou člověku známy po staletí.

Nutričně je kombucha bohatá a může nabízet prospěšné bakterie a antibakteriální efekty. Nutriční hodnoty se mohou lišit, ale typicky 226 gramů kombuchy obsahuje přibližně 30 kalorií, minimální množství tuku, 2-10 mg sodíku, 4-6 g sacharidů, a žádný cholesterol. Navíc je zdrojem vitamínů B a může obsahovat kofein a stopy alkoholu kvůli fermentaci, stejně jako kvasinky a aminokyseliny.

Prospěšné účinky kombuchy jsou srovnatelné s ostatními čaji, díky obsahu antioxidantů, které mohou působit proti škodlivým bakteriím a mít pozitivní vliv na celkové zdraví.

1. Probiotický efekt
Probiotika v kombuche mohou posílit střevní flóru a zlepšit trávení, snížit záněty a přispět k hubnutí, což může vést k zesílení imunitního systému.

2. Výhody zeleného čaje
Kombucha zeleného čaje obsahuje stejné látky jako zelený čaj, včetně polyfenolů, a nabízí podobné zdravotní přínosy, jako je zvýšení metabolismu, snížení tuku v oblasti břicha, zlepšení cholesterolu a pomoc při diabetu, stejně jako možné snížení rizika některých typů rakoviny.

3. Antioxidativní vlastnosti
Antioxidanty v kombuche mohou chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály a pokud je nápoj vyroben zeleným čajem, může mít ochranný efekt na játra.

4. Antibakteriální schopnosti
Kyselina octová, vzniklá během fermentace, má podobně jako polyfenoly schopnost ničit škodlivé mikroorganismy.

Kombucha může pozitivně ovlivnit srdeční zdraví Poruchy srdce jsou vedoucí příčinou úmrtí a kombucha může mít příznivý vliv na cholesterol – snižování hladiny LDL a zvyšování HDL. Zelený čaj, ze kterého se kombucha často vyrábí, obsahuje látky, které chrání cholesterol před oxidací, která se pojí se srdečními chorobami. Pravidelná konzumace zeleného čaje vedla k výrazně nižšímu riziku srdečních problémů.

Podpora při diabetu typu 2 Diabetes 2. typu postihuje miliony lidí po celém světě. Studie na hlodavcích naznačují, že kombucha by mohla pomáhat ve zpomalování absorpce cukrů, čímž se snižuje hladina glukózy v krvi. Výzkumy také ukázaly, že pití zeleného čaje může výrazně snížit riziko rozvoje tohoto typu cukrovky.

Ochrana proti rakovině Rakovina je jednou z hlavních příčin úmrtí. Kombucha obsahuje vysoké množství polyfenolů a antioxidantů, které v laboratorních podmínkách zastavovaly růst a šíření rakovinných buněk. Polyfenoly mohou blokovat mutace v genech a podporovat samozničení rakovinných buněk.

Bezpečnost při domácí přípravě kombuchy Kombucha je fermentovaný čaj bohatý na probiotika s různými zdravotními přínosy. Můžete ji zakoupit v obchodě nebo si ji připravit doma. Při domácí přípravě dbejte na to, abyste ji vyrobili správně a zabránili kontaminaci. Nesprávná příprava může vést ke zdravotním problémům nebo dokonce k úmrtí. Při nákupu kombuchy se vyhýbejte výrobkům s vysokým obsahem přidaného cukru.

Možné nežádoucí účinky Některé druhy kombuchy mohou být vysoce kalorické, což může vést k riziku obezity a jiným zdravotním problémům. Nápoje s vysokým obsahem kalorií mohou nahradit nutričně hodnotnější potraviny a způsobit horší stravovací návyky.

Výzkum dále ukazuje, že existuje přesvědčení, že kombucha může být prospěšná pro různá chronická onemocnění a obsah vitamínů může mít pozitivní vliv na zdraví. Pro potvrzení všech těchto přínosů je však zapotřebí více výzkumů. Aktuálně jsou většina dostupných studií založena na pokusech se zvířaty. Těšíme se na další studie a jejich zjištění.

Pro více informací o kombuše a dalších houbách, navštivte naši stránku, kde naleznete další zajímavosti.